Opleiding Kinder Taiji Docent (OKTD)

Met de jeugd heb je de toekomst!

Waarom een kind op Taiji les?

We leven in een drukke wereld. Ook kinderen zijn omringd door opdringerige media en reclame-uitingen en krijgen vaak prestatiegericht onderwijs. Hierdoor kunnen kinderen al op jonge leeftijd overprikkeld raken. Met behulp van Taiji technieken kunnen kinderen, net als volwassenen, beter leren omgaan met stress, stemmingswisselingen en angsten.
Taiji les voor volwassenen is vaak gericht op rust en ontspanning. Kinderen zijn veel bewegelijker en hebben een kortere aandachtsboog. Het fysieke aspect van de lessen zal daarom nadrukkelijk aanwezig moeten zijn om leerlingen geboeid te houden. Zoeken naar de juiste balans tussen lichamelijke inspanning en ontspanning zorgt voor een fysieke ontwikkelingsimpuls. Het draagt daarnaast bij aan een gezonde sociaal-emotionele ontwikkeling.

Leer hoe je Taiji les kunt geven aan kinderen

Kinderen zijn van nature leergierig. Maar hoe geef je ze Taiji les? Om te zorgen dat de kinderen naast een uurtje bewegen ook de specifieke voordelen van Taiji ervaren is het belangrijk om aan te sluiten bij de leeftijdsgroep. We maken onderscheid in drie leeftijdscategorieën:

4 tot 8 jaar Op deze leeftijd zijn kinderen nog speels en de aandachtsboog is kort. Uitnodigen tot onderzoek van de beweeglijkheid van hun lichaam en geest draagt bij aan zelfvertrouwen en een juist inschattingsvermogen van het eigen kunnen. Hier werken we veel met materialen zoals de bal, pittenzak en stok. Dierenoefeningen prikkelen de fantasie en de beweeglijkheid en zijn daarom heel geschikt voor deze leeftijd.

8 tot 12 jaar Kinderen in deze leeftijdsfase zijn uitermate vatbaar voor technieken en partneroefeningen: zij kunnen ze motorisch uitvoeren en toepassen. Zo leren ze ook de achterliggende basisprincipes begrijpen. Taiji bevordert bij kinderen van deze leeftijd ontspanning, rust, motoriek, coördinatie, behendigheid, balans en focus van het kind, eigenschappen die tevens meewerken aan goede leerprestaties.

12 tot 18 jaar De pubertijd is een roerige tijd voor kinderen. Gevoelens als onzekerheid, agressie, angst kunnen opspelen. Daarnaast is een goede band met het eigen lichaam niet meer vanzelfsprekend. De lessen zijn gericht op samenwerken met leeftijdgenoten (sociale interactie), waarvan ze veel profijt kunnen hebben in hun dagelijks leven. Door te werken met wapens als stok, speer, sabel en waaier groeit het vertrouwen in het eigen kunnen.

Doel van de cursus

Doel van de cursus is dat deelnemers na 5 lesdagen op eigen kracht Taiji lessen kunnen starten voor kinderen. Het lesmateriaal is hierop afgestemd. Na de cursus kun je inhoud geven aan een Taiji workshop en/of cursus aan kinderen. De cursus biedt principes en handvatten, specifiek gericht op kinderen, die door middel van zelfstudie eigen worden gemaakt. Deze kunnen omgevormd worden naar de eigen Taiji stijl of stroming.

De cursist is na afloop van de cursus in staat om zelfstandig Taiji les te geven aan kinderen. Daarbij zijn de volgende eindtermen geformuleerd:

  • De cursist beschikt over een basis van Taiji oefeningen, spelvormen en expressie methoden voor kinderen. Hij/zij kan deze als inspiratie gebruiken om zelfstandig werkvormen te bedenken.
  • De cursist is in staat om de filosofie en de basisprincipes van Taiji over te brengen aan kinderen.
  • De cursist is in staat om didactische werkvormen met kennis van leerstijl en ontwikkelingsfasen van kinderen af te stemmen op de betreffend doelgroep.
  • De cursist is in staat om zijn/haar non-verbale en verbale communicatie af te stemmen op de betreffende doelgroep (congruente communicatie).
  • De cursist in staat om de theoretische kennis en praktische vaardigheden vorm te geven in een workshops en/of cursus Taiji voor kinderen.

Wanneer de cursist alle lesdagen heeft gevolgd en de ingeleverde eindopdracht voldoet aan de omschreven beoordelingscriteria ontvangt hij/zij een certificaat.

Voor wie is de opleiding geschikt? 

De opleiding is bedoeld voor mensen die werkzaam zijn als docent Taiji of brede Taiji ervaring hebben en die graag les willen gaan geven aan kinderen of jongeren.

Docent

Mark van den Berg verzorgt de kindertaijiquan-opleiding voor de STN.
Heeft u interesse dan kunt u met Mark contact opnemen: info@dewereldvanmorgen.nl

Scroll naar boven